Msn’ye Nasıl Kayıt Olunur?

Msn piyasaya ilk giren chat sitesi olma özelliğinin yanında aynı zamanda kullanıcılarına pek çok hizmet olanağı sunan bir uygulama olduğundan Msn’ye nasıl kayıt olunur? sorusu çokça merak edilmektedir. Microsoft’un piyasaya sürdüğü Msn, başlarda sadece chat yapmak ve insanların birbirini tanıması için kullanılırken daha sonra çeşitli isimlerle anılmış ve daha çeşitli hizmetler vermeye başlamıştır. Msn kayıt işlemlerinden önce Msn’nin genel özelliklerinden bahsedeceğimiz bu yazıda ayrıca Outlook kayıt, Hotmail kayıt konularına da değineceğiz.

Msn Messenger Nedir?

Msn Messenger nedir? sorusu Google’da en çok aratılan sorulardan biridir. 1999 yılının 22 Temmuz tarihinde Microsoft tarafından piyasaya sürülen MSN Messenger, insanların birbirlerini tanıması ve yazışabilmesi için üretilmiş bir programdır. Yıllar boyu MSN Messenger ismiyle yola devam eden uygulama, 2005 yılından sonra ‘Windows Live Messenger’ adını almıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretilen programlara yetişemeyen Msn Messenger, geride kalarak Microsoft’un 2013 yılında Skype uygulamasını satın almasıyla kapatılmıştır.

MSN Messenger “Micro Soft Network” kelimelerinin baş harfleriyle kurulmuş ve Windows için özel olarak üretilmiş bir chat sitesidir. Msn Messenger uygulaması Windows 95 ile aynı anda yayınlanan bir uygulamadır. Microsoft ayrıca Network Start ismiyle yeni bir web portalı açarak Internet Explorer’ı da ilk tarayıcı olarak kullanmaya başlamıştır.

Internet Explorer’ın adını 1998 yılında MSN.com olarak değiştiren Microsoft, yeni bir yeniliğe adım atmıştır. MSN Messenger’a Microsoft’un sahiplik yaptığı MSN Passport sistemindeki kullanıcı adıyla giriş yapma imkanınız da vardır. Dünya üzerinde mesajlaşmak için kullanılan uygulamalar arasında AOL’dan sonra en çok kullanılan uygulama MSN Messenger’dır.

Ayrıca MSN Messenger’a birçok yeni özellik eklenmiştir. Örneğin Yahoo! Kullanıcılarıyla anlık mesajlaşma hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Türkiye’de 13 milyon kullanıcısının olduğu tahmin edilen MSN Messenger uygulamasının ülkemizde %100 penetrasyona sahip olduğu söyleniyor. Msn’ye nasıl kayıt olunur? sorusuna geçmeden önce msn’nin güvenli kullanımından bahsedeceğiz.

MSN Messenger’ın Güvenli Kullanımı

Msn Messenger’ın güvenli kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var;

  • Msn Messenger’a giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adı ve parolanızı asla ‘parolamı hatırla’ ve ‘otomatik aç’ seçenekleriyle kullanmayın. Aksi taktirde bilgileriniz kolay ulaşılabilir bir pozisyonda olacaktır.
  • Şifrenize karar verirken yeterli uzunlukta olduğuna ve tahmin edilmesi zor bir şifre olduğuna dikkat edin. Şifrenizi başka insanlarla paylaşmayın ve diğer sosyal platformlar için aynı şifreyi kullanmamaya özen gösterin.
  • Sizin için önemli olan kişisel bilgilerinizi, kredi kartı ve şifrenizi en yakın arkadaşlarınız dahil kimseyle paylaşmayın.
  • Hiçbir kurum ve banka sizden şifrenizi talep etme hakkına sahip değildir. Bu sebeple bankalardan ya da farklı bir kurumdan gelen anlık iletilerde şifreniz isteniyorsa bilin ki bunlar resmi mesajlar değildir.
  • Maillerinizi okuduktan sonra oturumunuzu kapattığınızdan emin olun. Direkt olarak İnternet sayfasını kapatmanız halinde bilgileriniz içerde kalabilir.
  • İnternet cafelerde bilgisayarlar ortak kullanıldığı için bu tür ortamlarda Msn Messenger’a giriş yapmayın. Eğer açmak zorundaysanız, işiniz bittiğinde oturumu kesin olarak kapattığınızdan emin olun ve gerekirse ardından şifrenizi değiştirin.
  • Size gelen maillere direkt olarak linke tıklayarak değil, linki kopyalayıp internet adres’i kısmına yapıştırarak girin. Mümkünse kullandığınız tarayıcı Internet Explorer dışında olsun.
  • Mail ile yollanan ek dosyalarda virüs ihtimali olduğundan dolayı bir antivirüs programı ile açmaya özen gösterin.

Msn’ye Kayıt Olmak

Msn’ye kayıt olmak için şu adımları takip edin;

İlk olarak Msn hesap aç butonuna tıklayın ve kayıt formuna girin. Kayıt formundaki Ad-Soyad kısmını doldurduktan sonra “yeni bir e-posta adresi alın” butonuna tıklayın.

Kullanıcı adınızın ikiye bölünmesinden sonra e-postanız için seçebileceğiniz uzantılar sunulur. Outlook ya da Hotmail seçeneklerinden birini seçtikten sonra solda bulunan kutucuğa adınızı yazın. Kullanıcı adınızda “ü,ş,ı,ğ,ç” gibi harfleri kullanamayacağınız için bu kısma dikkat edin.

Kullanıcı adları çoğu kişi tarafından önceden alınabileceği için “kırmızı” uyarı görürseniz bilin ki o kullanıcı adı alınmıştır. Bu yüzden kullanıcı adınız yeşil olana kadar ve uygun görülene kadar deneyin. Ardından 8 karakterli bir parola belirleyin ve parolayı tekrar yazın.

Ülke olarak Türkiye’yi seçtikten sonra posta kodu kutucuğunu doldurun. Eğer posta kodunuzu bilmiyorsanız yaşadığınız ilin plaka kodunu yanına üç adet sıfır yazarak doldurabilirsiniz. Örn; İstanbul: 34000

Doğum tarihinizi yazma aşamasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise, 15 yaşından küçük kişilerin msn hesabı açamayacağıdır. Bu sebeple 15 yaşından büyük bir doğum tarihi seçmeye dikkat edin.

Daha sonra şifrenizi unuttuğunuz ya da hesabınıza giriş yapamadığınız taktirde güvenlik kodu yollanacak olan yedek bir hesap olarak kullandığınız başka bir e-postayı ya da telefon numaranızı yazın.

Son aşamada sunulan karakterleri kutucuğa doğru bir şekilde girin ve ‘hesap oluştur’ yazısına tıklayarak hesabınızı kurun. Msn’ye nasıl kayıt olunur? sorusunu cevapladığımız bu yazımızda msn giriş, Outlook giriş ve Hotmail giriş konularından da bahsederek sorularınıza cevap bulmaya çalıştık.

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*