Hotmail’e Nasıl Giriş Yapılır?

Microsoft aracılığı ile geliştirilmiş olan bir servistir. Web aracılığı ile mail atılır ve mail alınabilir. Günümüzde sadece mail iletim aracı olarak kullanılan Hotmail, eski zamanlarda MSN denilen bir haberleşme programına giriş için kullanılıyordu. Bugüne kadar toplam 420 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Kişiler arası iletişim için kullanılan Hotmail servisini ücretsiz bir şekilde sunar.

Ücretsiz 15 GB kayıt altına alma hakkını kullanıcılarına verir. Hotmail ücretsiz kullanılabileceği gibi ücretli seçenekler de sunar. Eğer Hotmail adresi üzerinden kişi depolama yapmak isterse, Hotmail bunu belirli bir ücret karşılığında kullanıcına sağlar. Hotmail kullanması ücretsiz olsa bile aracı olduğu uygulamalar ücretli olabilir. Kullanılırken dikkat edilmeli ve ücretlerin miktarlarına bakılmalıdır.

Eğer bir firma ya da şirket üzerinden Hotmail kullanılırsa, Hotmail bunun için bir ücret talep eder. Eğer firma için kullanılan Hotmail hesabı kişisel olarak açılırsa ücret ödenmez. Ancak firma için olan Hotmail belirli kolaylık ve ayrıcalıklar sağlar. Profesyonel olarak mail hesabı kullanılmak isteniyorsa kurumsal olan Hotmail tercih edilmelidir.

Bir kişi birden fazla Hotmail hesabına sahip olabilir. Birbirinden farklı isimlere sahip olduğu sürece bu bir sorun teşkil etmeyecektir. Hotmail aynı isimde birden fazla hesabı onaylamaz ve kaydını sağlamaz.

Hotmail Hesabı Nasıl edinilir?

 • Hotmail’e üye olmak için Hotmail.com sitesine gidilmesi gerekir.

 • Siteye giriş yapıldığı zaman ‘hesap oluşturun’ yazısı ile karşılaşılır. Bu yazı üstte bulunan menüde yer alır.
 • Eğer ‘hesap oluşturun’ yazısı bulunamadı ise ‘oturum açın’ yazısına tıklayarak da adımlar takip edilebilir.
 • Hotmail’e giriş için karşılaşılacak bir ekran olacaktır. Bu ekranda birçok seçenek mevcuttur, burada seçilmesi gereken seçenek ‘bir tane oluştur’ olmalıdır.

 • Ardından karşılaşılacak olan ekran hesap oluşturma alanındaki boşluğa, hesap adı girilmesi gerekir. Bu Hotmail adı kişinin seçeceği, daha önce bir başkası tarafından seçilmemiş bir adres olmalıdır.

 

 • Hesap adı onaylandıktan sonra oluşturulacak hesap için bir parola oluşturulması istenir. Bu parola olabildiğinde zor tahmin edilebilir olmalıdır. İçerisinde büyük, küçük harf ve sayılar yer alırsa daha güçlü bir şifre oluşturulabilir.

 • Parolanın onaylanmasının ardından Microsoft gizlilik bildirimi diye bir başlık sunacaktır. Bu başlığa isteğe göre girebilir. Bu adım tamamlandıktan sonra sonraki aşamaya geçilmelidir.

 

 • Hotmail bu sefer de isim soy isim isteyecektir. İsim ve soy isim doğru girilmelidir.

 • Ülke bilgisi ve doğum tarihi istenecektir. Bu bilgiler resmiyette olduğu gibi yazılır.

 • Son olarak Hotmail kişinin robot mu yoksa insan mı olduğuna dair küçük bir test sunacaktır. Karışık harflerle yazılmış doğrulama kodu doğru bir şekilde girildiği zaman işlem tamam olacaktır.
 • Hesap artık kullanıma açıktır. Seçilmiş olan hesap adı ve parolası ile giriş yapılabilir.
 • Hotmail’e giriş yapabilmek için sitesine girilmesi gerekir.

 • Girilen sitenin sağ köşesinde ‘oturum açın’ kısmına girilir.
 • Kişinin karşına çıkacak olan ekranda hesap adı istenecektir. Hesap adı girilmelidir. Hesap adı hatırlanmıyor ise üye olunurken kaydedilen telefon numarası da girilebilir.

 • Sonraki ekranda ise girilen hesaba ait parola istenecektir. Parola girildikten sonra hesaba giriş yapılabilir.
 • Parola ve şifre birbiri ile uyuşuyor ise hesaba başarılı bir şekilde giriş yapılabilecektir.

 • Ardından karşılaşılan ekran birçok seçenek sunacaktır ve kişi ne yapmak istiyorsa o ekranı seçmelidir.

Hesaba Girişin Onaylanması

Hesaba giriş yapılırken eğer reddediliyor ise bunun birçok sebebi olabilir. Hotmail’in giriş yapılan ekranından çeşitli şekillerde yardım alınabilir ve giriş yapmak denenebilir. Ekranda yardımcı menüler mevcuttur.

Hotmail Neden Gereklidir?

Kişisel mailleri almaya yarayan Hotmail iletişim kurma konusunda çok faydalıdır. Elektrik, internet, telefon gibi faturalarınızın gelmesini isterseniz mail adresinize alabilir ve büyük bir kolaylık ile her yerden görebilirsiniz. Telefonunuzdan da Hotmail’e giriş yaparak evde, sokakta, işte ya da başka bir yerde hesabınızı açabilir, maillerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu mail hesabı sadece faturaları rahatlıkla takip etmeye yaramaz. Aynı zamanda ilgi duyulan markalara üye olunabilir.

Hotmail hesabı aracılığı ile kişi üye olunan mağazalardaki indirimlerden haberdar olabilir ve hayatı internet üzerinden daha rahat bir şekilde idare edebilir. Hotmail hesabı olunmadan herhangi bir siteye üyelik gerçekleştirilemez. Sitelere gerçekleştirilen üyelik sonucunda online olarak alışveriş yapılabilir, hatta online iş bile yapılabilir.

İş ararken kişi kendisine bilgisayar ortamında bir özgeçmiş hazırlayabilir. Hazırlamış olduğu özgeçmişi çalışmak istediği firmalara Hotmail üzerinden iletebilir ve kendisini tanıtabilir. Hotmail sayesinde kişi sadece bulunduğu konumdaki yerlere değil, her yere iş başvurusunda bulunabilir.

Bu da iş bulma imkanını arttırırken kişiye istediği yerde çalışma imkanı da sunar. İş bulma kaygısı içerisinde Çalışan kişiler yazdıkları yazıları, raporları ya da bilgi içeren bazı metinleri iş arkadaşları ile bu platform üzerinden paylaşabilir. Saniyeler içerisinde gerçekleşebilecek olan bu veri alışverişi iş yerlerinde yaşanan sorunların da anında çözüme kavuşmasını sağlamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*